III Kongres Młodych Konsekrowanych

Owocne spotkanie ponad 900 młodych ludzi konsekrowanych dobiegło końca. Czwartkowej Liturgii przewodniczył kardynał Joao Braz de Aviz pochodzący z Brazylii prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, którego zawołaniem jest Omnes unum sint (Aby byli jedno). Ksiądz kardynał w homilii wygłoszonej do zebranych dodawał odwagi przytaczając swoje doświadczenia, powoływał się na dokument przygotowany po synodzie młodych „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.

Poza wspólna modlitwą Eucharystyczną oraz brewiarzową był czas na wykłady, na zajęcia w grupach a ostatniego dnia na dyskusję oraz odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania. Zaproszeni goście specjaliści pomagali młodym nabierać zdrowego dystansu do świata i sytuacji by nie chorować na ‚misiową chorbę’ („mi się nie chce” i „mi się należy” – jak mówiła s. Anna Bałchon SMI w konferencji „Nie wolno milczeć o tym, że Bóg jest”). Ks, Krzysztof Wons SDS w katechezie biblijnej Lectio Divina – „Duch Święty zapewnia Pismom wieczną młodość” wypowiedział na głos pytanie, które zadają sobie ludzie co rano: „kto nam odwali kamień od grobu? – kołdra taka ciężka! 🙂

Zgodnie stwierdzono, iż współczesny człowiek potrzebuje naszej obecności, naszej głębi i rozmodlenia. Potrzebuje autentycznego, radykalnego wzoru postępowania osób powołanych.

Sobotni wieczór zakończył się Koncertem Uwielbienia natomiast w niedzielę było świadczenie o Jezusie wśród ludzi zebranych na Rynku.

W wszystko miało miejsce w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach. Mozaiki Rupnika wykonane przez Centro Aletti pomagały przenieść się w Boski czas Kairos.

 

 

 

Może Ci się również spodoba